1
Čvn

Falešnou formou k TOP 10. Nikdy jsem toho tak málo neodehrál, říká Bareš

Stejně jako další čeští golfoví profesionálové, kteří nemají kartu na European Tour nebo Challenge Tour, i Jakub Bareš řeší, kde v úvodu nové sezony hrát. Zatím stihl odehrát jediný turnaj na Pro Golf Tour, ale bylo z toho hned TOP 10! Nyní ho stejně jako čtrnáct jeho krajanů čeká D+D REAL Czech Challenge na Kunětické Hoře.

Bareš přestoupil k profesionálům koncem roku 2019, a tak si zatím příliš své profesionální kariéry neužil kvůli pandemii koronaviru COVID-19. Ta ovlivnila značnou část loňské sezony a zatím i začátek té letošní.

„Co se týče sezony, mám toho zatím odehráno nejméně, co jsem kdy měl. Mám za sebou jeden turnaj na Pro Golf Tour, nic víc zatím nebylo. Ještě jsem teda odehrál Pampeliškový turnaj v Prosečném,“ rekapituluje dosavadní průběh svého golfového roku 2021. A jak dopadl v Prosečném? „Nevyhrál jsem, bylo to na stably,“ usměje se.

V čem je podle Bareše golfová příprava v této době nejtěžší?

„Je to především náročné na to, udržet si dlouhodobý mindset na přípravu. Před měsícem jsem hrál na Haugschlagu, po kterém jsem věděl, že další měsíc a půl nebudu hrát… Rozhodně je to těžší mentálně než fyzicky. Člověk je pořád v nejistotě a nejde si všechno přesně načasovat,“ mrzí bývalého úspěšného českého amatéra.

Ten už o sobě ale dává vědět i mezi profíky, když v dubnu skončil po kolech za 68, 67 a 70 ran dělený desátý na turnaji Pro Golf Tour v Haugschlagu.

„Možná to byla trochu falešná forma. Šel jsem do turnaje bez očekávání, když jsem do té doby byl asi jenom sedmkrát na hřišti. Nevěděl jsem, jak moc budu konsistentní. Věděl jsem, že můžu zahrát, ale nevěděl jsem, jestli tři dny v kuse,“ přiznává Bareš.

Trochu ho přitom mrzí, že neskončil ještě lépe: „Sedlo to, až na poslední den, kdy byly úplně nejlehčí podmínky, relativně měkké greeny, ale mě bohužel trochu odešla má hra. Nezahrál jsem podle očekávání. Měl jsem náběh na bednu a v hlavě se mi to trochu pomíchalo. Do té doby jsem se soustředil vždy na jednu ránu, jednu jamku. Tady jsem najednou začal přemýšlet o skóre, když jsem byl zpátky o pět ran, tak jsem začal trochu tlačit a do toho jsem přestal dávat šance.“

Na dobré umístění pomýšlí také v tomto týdnu na Challenge Tour, kde je jedním z 15 českých hráčů na už devátém ročníku D+D REAL Czech Challenge, která se po dvouleté pauze vrátila na Kunětickou Horu.

„Kuňku mám hodně rád, je to de facto mé staré domovské hřiště. Škoda, že jsem si tu zatím letos moc nezahrál, byl jsem tu jenom dvakrát. Těším se, je to super turnaj a člověk do toho jde jinak než jako amatér. Člověk má o co hrát, není to už jenom o prestiži, je to jiné,“ potvrzuje Bareš, který na turnaji v minulosti hrál ještě jako amatér v letech 2013 a 2018, na cut ale ani v jednom případě nedosáhl.

Letos má kromě golfových cílů také studijní, když právě dokončuje svou diplomovou práci a čekají ho státnice.

„I proto jsem se rozhodl Egypt vynechat, protože chci v klidu dokončit školu. Diplomku na téma Náborové společnosti, které získávají v Americe sportovní stipendia odevzdávám koncem července a státnice mám v září,“ prozradil nám své hlavní mimogolfové aktivity pro letošní rok. A zvládá to s golfem? „Tak do teď moc golfu nebylo, tak to zvládám.“

Po Kuňce čeká na Jakuba Bareše 10. června jednodenní Gasco Lázně Bohdaneč Open, a pak bude střídat do konce sezony turnaje na Pro Golf Tour a Czech PGA Tour.

„Mým hlavním cílem pro letošní rok bylo hrát lépe než loni, protože mi to opravdu moc nešlo. Chci si zahrát Czech Masters, to by byl vrchol sezony, chtěl bych tam uhrát dobrý výsledek. Chtěl bych také vyhrát turnaj na české PGA Tour a skončit v TOP 3 na Pro Golf Tour,“ vyjmenovává Bareš své hlavní cíle pro letošní rok.

Teď je ale na řadě D+D REAL Czech Challenge, která se hraje od čtvrtka do neděle na Kunětické Hoře. Buďte s námi u toho.