28
Kvě

Czech Challenge udělá dobrý skutek

Turnaj D+D REAL Czech Challenge má více rozměrů.  Ke sportu patří charita. Pomoc potřebným je součástí celého projektu promotérské společnosti RELMOST. Pořadatel dvou turnajů Challenge Tour a srpnového Czech Masters, turnaje European Tour, navázal spolupráci s občanským sdružením Dobrý skutek. Organizace cíleně podporuje ty, kteří se ocitli ve složité životní situaci a bez pomoci druhých se v dané chvíli neobejdou. Podpora je realizována prostřednictvím finančních sbírek. Právě taková sbírka proběhne během D+D REAL Czech Challenge a na dalších turnajích.

„Naší snahou je prostřednictvím golfu přispět těm, kteří mají svůj život zdravotně omezený a potřebují ho usnadnit. Týká se to především dětí, ale myslíme i na generaci seniorů. Součástí našich turnajů budou vždy doprovodné akce zaměřené na rodiny, handicapované a seniory. Vytváříme pro ně interaktivní programy,“ říká Petr Dědek, majitel promotérské společnosti RELMOST.

Na Kunětické Hoře půjde o sbírku pro dvacetiletého Vojtu Navrátila. Je plně invalidní odkázaný na vozík. Při porodu prodělal vážné poškození mozku. To mělo vliv na pohybový aparát. Vojta není schopný ovládat sám svůj vozík. O finanční pomoc požádala Dobrý skutek jeho maminka a společnost RELMOST se rozhodla pomoct. Turnajová sbírka půjde na co nejdelší pobyt v rehabilitačním centru v Piešťanech na Slovensku. Cílem je získat 70 tisíc korun.

Tady je celý příběh Vojty Navrátila, jak ho popsala jeho maminka.

Vojtěch Navrátil.

Jmenuji se Lenka Chvátalová a chtěla bych Vás touto cestou požádat o finanční pomoc pro mého syna Vojtěcha Navrátila, kterému je dvacet let. Vojta se narodil 13. 3. 1994 předčasně v sedmém měsíci. Bohužel, při porodu prodělal velmi vážné poškození mozku a byla nám oznámena diagnostika DMO. Má zasažen pohybový aparát a je odkázán plně na invalidní vozík, který není schopen sám ovládat. Vojta je odkázán na pomoc druhých při všech základních úkonech (hygienických i sociálních). Jediné pozitivum je, že nemoc nezasáhla intelekt a syn má od první třídy základní školy samé jedničky. V současné době navštěvuje druhým rokem Střední odbornou školu sociální v Jihlavě a opět s vynikajícím studijním prospěchem. Je nesmírná škoda, že Vojta nemůže žít stejným životem, jako jeho vrstevníci. Při jeho inteligenci si plně uvědomuje své postižení a psychicky velmi strádá, že nemůže žít plnohodnotný život svých vrstevníků. Já, z pozice maminky, jsem to nikdy nevzdala a od narození se neustále snažím změnit Vojtův osud. Od narození jsem se synem cvičila Vojtovu metodu 5x denně až do téměř deseti let, kdy už bohužel Vojtova metoda není až tak efektivní. Od deseti let jsme cvičili různé protahovací a posilovací cviky. Zakoupili elektrický běžecký pás a rehabilitační stůl. Několik let jsme Vojtu udržovali cvičením, kdy se ani nehoršil, ale ani nelepšil. Před Vánoci 2012 jsme se dozvěděli o rehabilitačním centru ADELI v Piešťanech  na Slovensku. Tento 14 denní pobyt nehradí žádná zdravotní pojišťovna, a proto sháníme peníze, kde se dá. S nadějí jsme ušetřené peníze investovali a musím konstatovat, že s úspěchem. Naučili nás správně rehabilitovat a denně dvě hodiny cvičíme a Vojta je zase o malý krůček blíže ke svému snu. Pro úspěšnou léčbu je třeba pobyt v Adeli opakovat nejméně dvakrát ročně. V červnu jsme měli možnost opakovat již podruhé rehabilitaci v Adeli a s velkou radostí, pro nás všechny, s úspěchem. Oba pobyty jsme si hradili ze svých prostředků a to s našetřených a vypůjčených peněz  Finančně si už nemůžeme další pobyt dovolit a mně nezbývá než poprosit o finanční pomoc. Každá maminka chce vidět své dítě šťastné a já budu nejšťastnější, když i já uvidím mého syna, jak stojí na svých nohou i kdyby s oporou na berlích.

Manžel každý den se synem rehabilituje dvě hodiny. Před koncem roku musel Vojta bohužel, ukončit studium na střední škole ze zdravotních důvodů. I když měl syn výborný studijní prospěch, nedala se zvládnout škola a rehabilitace dohromady. Museli jsme si ujasnit, co je nejdůležitějšího pro syna a my se budeme snažit, aby se co nejvíce osamostatnil a mohl být samoobslužný ve všech osobních potřebách. V Adeli na Slovensku jsme byli dvakrát a bohužel, peníze jsme nikde nesehnali a museli jsme si půjčit a zbytek jsme našetřili. Nejezdíme na žádné dovolené a všechny peníze šetříme na další pobyt v Adeli.  Do této doby jsme žádnou pomoc od nadací nevyužili ani příspěvek z úřadu. Vaše organizace je první, kterou jsme s důvěrou oslovili a jsme vám nesmírně vděčni, že nám pomáháte. Už jsem unavená, ale já a můj manžel to nevzdáme a syna Vojtíška postavíme alespoň na berle. Synův sen je, udělat si překladatelské zkoušky z anglického jazyka a překládat knihy. Platím mu jazykové kurzy, aby si Vojtěch mohl splnit svůj sen a uplatnit se jako ostatní zdraví jedinci.

Žádáme laskavě vás a dárce o poskytnutí finanční pomoci na rehabilitační pobyt v Adeli Centru.

Předem děkuji za celou moji rodinu za vaši podporu.

S pozdravem maminka Lenka Chvátalová 

Dobrým skutkem pro Vojtěch Navrátila je finanční dar 70 000 Kč na rehabilitační pobyt v Adeli Centru Piešťany.

Vojta_Navrátil2_Dobrý_skutek