6
Čvn

Rozhovory s vybranými českými hráči po 1.kole

Zde přináším rozhovory s vybranými českými hráči bezprostředně po závěru prvního kola turnaje D+D REAL Czech Challenge Open 2013.

 

 

 

 

 

 

MAREK NOVÝ +3 (75)
Marku, co ti teď běží hlavou?
Probíhá mi hlavou to, že jsem hrál opravdu špatně. Přemýšlím, co s tím mám teď dělat, protože na hřišti jsem vůbec nevěděl, co s tím. Stál jsem nad míčem a nevěděl, kam poletí. Takže jsem ke konci začal hrát raději slicy abych věděl, že to bude létat doprava. Takže teď půjdu trénovat a zkusím zjistit, čím to je abych se zítra mohl zlepšit.

Je to opravdu tak zlé?
Ne – pár těch ran, co jsem hrál na závěr, bylo velmi dobrých. Takže cítím, že by se to mohlo zlepšit.

Jaké máš vyhlídky před zítřkem?
Vždycky to tam může takříkajíc napadat – tak uvidíme. Rozhodně to není konec turnaje.

Marek Nový

V posledních turnajích jsi hrál podobně – je to nějaké trápení?
No, je pravda, že v posledních čtyřech turnajích je to velmi podobná hra. Musím přiznat, že mi to moc nejde. Vždycky hraju tak kolem paru to první kolo – takže se dá říct, že se s tím trochu trápím. Takže nejspíš budu muset zburcovat trenéry, aby se na mě podívali.

Takže máš pocit, že máš problém v technice švihu?
No – já jsem si myslel, že ne, ale když už to trvá takto dlouho… Ano, byl jsem dnes trochu nervózní, ale to rozhodně nemělo vliv. Cítil jsem se docela v pohodě a stejně jsem to netrefoval. Takže to nervozitou nebude. Prostě s tím budu muset něco udělat.

Jak moc to máš v hlavě – budeš se snažit toho zbavit a třeba na golf vůbec nemyslet?
Teď bych si chtěl trošku odpočinout, dát si něco k jídlu. Dám si takovou dekompresi, abych si uvědomil, co jsem vlastně na tom hřišti dělal. Pak půjdu na driving a natočím se – protože cítím, že problém je ve švihu… ne v puttování.

Máš šanci bojovat o cut?
Myslím, že cut bude podobně jako loni – mínus jedna nebo dva. Už jsem několikrát zahrál pět pod, takže půjdu na hřiště s tím, že to tam může napadat. Uvidíme zítra – budu se snažit to hrát agresivněji, protože teď už opravdu není, co ztratit.

Stanislav Matuš

 

STANISLAV MATUŠ -2 (70)

Jak si se dnes na hřišti cítil?
Bylo to dobré. Ve cvičných kolech jsem se necítil příliš dobře, protože jsem měl problém s drajvem – a to na zdejším hřišti je celkem zásadní. Dnes jsem se však soustředil na ty věci, které jsem potřeboval, a lítalo to skvěle. Zahrál jsem dvě zbytečné double bogey a to mě připravilo o velice dobrý výsledek.

Jak se zrodilo to double-bogey na desítce – taková přátelská jamka?
Zahrál jsem drajv do roughu… z toho jsem chytl „flyer“ a míč skončil zabořený v písku. Teprve druhou ranou jsem ho dostal na green a neproměnil putt – takže dabláč.

Říkal jsi – dvě double bogey.. jak došlo k tomu druhému na šestce?
Zahrál jsem druhou ránu do toho „heavy roughu“ a tam jsem to trochu přecenil. Další rána skončila za greenem a do toho ještě přišel trojputt – takže fakt hloupé double-bogey.

Co tě dnes naopak potěšilo?
Potěšila mě řada věcí – především to, že jsem dobře trefoval železa. Dostával jsem se blízko k jamce a zahrál dost birdie. Dokonce jsem pár krátkých puttů do birdie minul – což ale nebylo technikou… prostě tam nespadly. Ale jinak – spokojenost.

Co říkáš na hřiště?
Hřiště je v naprosto skvělém stavu. Oproti včerejšku se ještě zrychlily greeny, uválcovali je – takže na to jsme si pár jamek zvykali. Ale jinak je hřiště skvělé.

A co roughy?
Těžké. Hodně namočené – husté. Velmi těžko se z nich dá hrát. Musíte si dávat pozor na „flyer“ a občas je potřeba si vzít o dvě hole víc, aby to člověk vůbec vyhrál ven. Opravdu náročné.

Jaká byla nálada ve flightu?
Skvělá. Já už jsem hrál s Felipe Limou v Maroku na EPD Tour – tam jsme spolu odehráli dva turnaje. Olivera Wilsona jsem poznal až tady, ale vím, že je to velmi zkušený hráč – už vyhrál mnoho turnajů na European PGA Tour a byl také v Ryder Cupu. Říkal, že mu to teď vůbec nejde a tak hraje turnaje Challenge Tour. Oba dva to byli skvělí parťáci a já se těším na zítřek.

Bude nějaká speciální příprava před zítřkem?
Já myslím, že budu trénovat jen krátkou hru. Půjdu chvilku na driving – trošku se „vyplivat“. Puttuju dobře, chipuju taky dobře – tak jen trefovat ferveje a greeny.

Ondřej Lieser

 

ONDŘEJ LIESER -3 (69)

Skvělý vstup do turnaje – co říkáš?
To ano, ale byl to boj hned od začátku. Bylo to velmi podobné jako v loňském roce, kdy se mi tady dařilo skórovat. Dnes jsem měl velmi kuriózní začátek, když jsem hned na desítce zahrál trojkou dřevem 150 metrů před sebe – ale srovnal jsem se a bojoval vlastně celou dobu. Musím říct, že mě dnes zachraňovalo puttování – na dvanáctce jsem dal dvacetimetrový putt do birdie a tak to šlo dál.

Takže na greenech paráda, ale co v poli?
No tam to bylo horší. Rány z odpaliště jsem potom už hrál raději jen železy, protože cokoliv jiného byl problém. Takže znovu opakuji – byl to dnes boj a vůbec nechápu, jak je možné, že jsem donesl tři pod.

Je skvělé, že i přes ty těžkosti jsi dokázal přinést výsledek mínus tři.
Ano – o tom vlastně golf je. Když se vám daří – tak zahrát nízká čísla je jednoduché. Pokud ale hrajete špatně a přesto přinesete takový výsledek – je to moc dobré. Je to však nesmírně náročné na psychiku – a dnes to přesně takové kolo bylo. Jednu chvíli jsem měl pocit, že mě snad moje hlava pukne. Pořád jsem totiž puttoval takové ty nepříjemné dvoumetrové putty, které jsem musel proměnit. Nebo jsem hrál spoustu dlouhých dvojputtů – třeba přes celý green. A stále jsem se extrémně soustředil. Jak říkám – psychicky velmi náročné kolo.

Co říkáš na hřiště?
Naprosto super. Greeny byly odpoledne už trochu rozšlapané, ale mně to nevadilo. Já jsem dnes opravdu puttoval dobře a tak si nemůžu stěžovat. Bylo to podobné jako loni – taky jsem začínal odpoledne a greeny byly už rozšlapané. Ale stejně jako dnes ani tehdy mi to nevadilo. Jinak jsem si prošel řadu zákoutí zde na hřišti – rough, bunker,.. a hřiště je opravdu skvěle připravené.

Jaká bude příprava na zítřek?
Rozhodně si dám něco k jídlu, pak zamířím na driving a potom se půjdu hlavně vyspat. Zítra začínám ráno, takže chci být odpočatý. Přijedu zítra ráno asi o něco dřív a zkusím to ještě trochu porovnat – myslím ty rány v poli. Co se týče puttování – tak tam si myslím, že by mi ta forma měla vydržet… no a ostatní se uvidí. Snad mi to tam bude padat.

Je pro tebe výhodou hrát na domácím hřišti, před domácím publikem?
Ano. Na začátku sezóny se mi tolik nedařilo a tušil jsem, že tady bych se mohl chytit. Znám tady opravdu všechny pozice, takže si myslím, že je to pro mě velká výhoda. Jsem moc spokojený, jak jsem dnes hrál. Rozhodně mi znalost mého domácího hřiště dnes velmi pomohla.

 

 

LUKÁŠ TINTĚRA -1 (71)

Jak se ti dnes dařilo?
Upřímně musím říct, že ten začátek byl takový nervózní. Ani nevím proč. Mám těchto turnajů za sebou docela dost, ale nervozita šla poznat na mém švihu. Byl moc uspěchaný. Nějak jsem prostě nemohl chytit ten správný rytmus. Za prvních šest jamek jsem netrefil ani jeden green a musel jsem se pouze zachraňovat. Takže po šesti jsem byl dvě nad par. Ale věděl jsem, že musím být trpělivý a klidný a ty šance na vylepšení přijdou. Což se tedy nakonec stalo. Pouze bogey na poslední jamce bylo nepříjemné – jinak to mohl být ještě o chloupek lepší výsledek.

Jak hodnotíš hřiště?
Musím říct, že kvalita hřiště je opravdu perfektní. Když si uvědomím, kolik vody tady spadlo, tak je to fakt perfektní. Tady to vypadá, jako by se nic nedělo. Musím vyseknout poklonu všem, kteří se tady o hřiště starají – skutečně skvělá práce.

Co bylo tvou silnou stránkou během dnešního kola?
V posledních turnajích, které jsem hrál, tak v těch mi šla hlavně hra z týčka. Dnes to tak nebylo, ale na druhou stranu mě podržela krátká hra. Měl jsem řadu těžkých příher – a to jak jsem se s nimi vypořádal, tak za to mi tleskali i mí spoluhráči. Z velmi těžkých pozic jsem si dokázal skvěle přihrát jen na doklepnutí. A to mi také dodalo sílu v to věřit, že na těch dalších jamkách mohu útočit a zvrátit to nepříznivé skóre.

Byl si nervózní, když si byl dvě nad po šesti jamkách?
Nebyl. Já jsem věděl, že to stáhnu. V letošní sezóně kazím hodně první kola. Prostě si na sebe nahodím batoh a potom už se to velmi špatně stahuje. Vysledoval jsem to, že se mi v prvních kolech nedaří a tak se snažím se víc soustředit a hrát kolem paru… nedělat moc chyb a zůstat trpělivý. Věděl jsem, že dvě bogey to není žádná tragédie – věřil jsem, že na dalších jamkách to mohu zvrátit. To se nakonec také stalo.

Takže ideální výchozí pozice do druhého kola…
Přesně tak. To je to, co jsem si představoval. Kdyby to bylo o jednu ránu – tak by to bylo ještě lepší. Ale neudělal jsem žádnou velkou chybu a vím, že v těch druhých kolech jsem o poznání lepší.

A proč je to mu tak?
No tak to bych taky rád věděl. Možná jsem příliš přemotivovaný v úvodních kolech – chci se ukázat a z toho potom pramení nějaké chyby. Takže na tom se teď snažím pracovat a jsem rád, že to dnes vyšlo.