6
Čvn

1.kolo: Ondřej Lieser nejlepší z Čechů

Ideální golfové počasí vládlo při prvním kole turnaje D+D REAL Czech Challenge Open 2013, které začalo dnes na hřišti Golf&Spa Kunětická Hora. Po dešti nebylo ani památky – zato se objevilo sluníčko, které vytvořilo skutečně fantastické hrací podmínky. A hráči toho dokonale využili.

Výtečné výkony byly k vidění mezi 156 hráči ve startovním poli. Hned 94 jich zahrálo par či lepší výsledek. To dokumentuje jednak kvalitu startovního pole a také již zmiňované ideální podmínky na hřišti. Měkké přívětivé greeny dávaly tušit, že hráči se budou tlačit co nejblíže k jamce – a birdie příležitostí bylo k vidění hodně. V turnaji padlo také 14 eaglů – nejvíce na jamce číslo šestnáct (8), na sedmičce 5 a jeden byl zahrán na 18.

V turnaji vedou dva hráči, kterým se dnes podařilo zahrát 64 ran – 39letý Francis McGuirk a o dvacet let mladší Adrian Otaegui. Angličan McGuirk je zkušeným hráčem, ale na jeho kontě vítězství stále svítí nula. V předchozích třech turnajích na Challenge Tour dokonce ani neprošel cutem a tak je jeho skóre velmi příjemným překvapením i pro něho samotného. Nezahrál ani jedno bogey a s čistou skorekartou se usadil na čele startovního pole.

Mladý Španěl Otaegui je také zatím bez triumfu a také jeho letošní výsledky nejsou nikterak zářné – zatím v pěti startech na Challenge Tour prošel třikrát cutem a nejlepší umístění je dělené 12. místo na květnovém turnaji. Pět birdie na první devítce (začínal z jamky 10) ho dostaly do skvělé pohody, ze které ho nevyvedlo ani bogey na trojce. Také on se díky výkonu 64 propracoval na dělené první místo.

Za vedoucí dvojicí je s odstupem jedné rány Carlos Aguilar (ESP) a Sihwan Kim (KOR) – oba -7.

Nejlepší z českých hráčů je domácí Ondřej Lieser, který zvládl úvodní kolo za výborných 69 ran (-3). „Byl to velký boj,“ říkal bezprostředně po ukončení prvního kola český hráč. „Dnes jsem se zachraňoval skvělou hrou na greenech a musím říct, že to bylo psychicky velmi únavné. Jsem ale rád, že jsem vybojoval tento kvalitní výsledek.“  S výsledkem 69 je Ondřej Lieser na děleném 34. místě.

Dalšími českými hráči, kteří dokázali zahrát pod par, byli – Stanislav Matuš (-2) a Lukáš Tintěra (-1).

Smutně skončil turnaj pro českého amatérského hráče Michala Kratochvíla. Bohužel podepsal skorekartu s nesprávným výsledkem a když si to uvědomil, bylo již pozdě. Trest za toto porušení pravidel je totiž nemilosrdný – diskvalifikace.

Hektický den prožil také Lukáš Lizánek. Ten byl pouze v roli náhradníka. V jedenáct hodin dopoledne se dozvěděl, že jeden z hráčů musel ze zdravotních důvodů odstoupit, a tak český profesionál nasedl do auta a ještě stihnul svůj start v 13:20.

Bojovníkem dne v českých barvách pak byl další domácí hráč – Robert Schovánek. Po prvních šesti jamkách měl skóre plus čtyři a v tu chvíli by si na něj asi nevsadil ani ten největší optimista. Ještě po dvanáctce bylo jeho skóre identické. Robert Schovánek se však nevzdal – zahrál čtyři birdie v řadě a pouze bogey na osmnáctce pokazilo skvělou „stíhací jízdu“. Takže suma sumárum: jeden eagle, pět birdie, šest bogey a jedno double-bogey. Výsledek 73 – plus 1.

Zítra můžeme tedy opět očekávat velice zajímavé souboje, jistě stojí za to shlédnout takovýto skvělý golf na vlastní oči!