26
Kvě

1. kolo: Cafourek v TOP 10, pod par se dostal i Zach

Jen dva Češi zahráli v prvním kole D+D REAL Czech Challenge na Kunětické Hoře pod par. Jan Cafourek je s výsledkem -4 na děleném šestém místě.

„Už mě přestalo bavit dávat soupeřům náskok. Teď se s tím musím poprat a dál táhnout na bránu,“ okomentoval pro GolfExtra.cz hráč pořádajícího Relmostu své první kolo bezprostředně poté, co podepsal skórkartu.

Cafourek ve čtvrtek dobře začal, když zaskóroval hned na čtyřparové jedničce, o dvě jamky později už byl ale zase v paru. Jenže z jedenáctého greenu odcházel se skóre -4. Birdie zaznamenal na šestce a sedmičce a pak i na desítce a jedenáctce.

Pak sice o ránu přišel, ale už tak dobré kolo stihl na pětiparové šestnáctce opět vylepšit na konečné skóre -4. Aby ho ubránil, předvedl ještě parádní záchranu na osmnáctce, kde skončil druhou ranou pod greenem, zatímco navrtáno bylo na druhé straně jamkoviště. Cafourek si ale chipnul na snadný par.

„Dneska jsem hrál v podstatě perfektně. Škoda dvou bogey, kdy jsem nedal lehký chip na up and down, a pak jsem dal jeden trojputt. Za takovouhle první rundu jsem ale spokojený. Teď si musím rozpomenout na loňský rok, kdy jsem měl druhá kola lepší,“ smál se hráč, kterému nevadily ani těžší podmínky panující na Kuňce.

„Hřiště je určitě těžší než loni. Je měkčí a roughy jsou vyšší a hustější. Do toho hodně foukalo, ale myslím, že jsem to zvládnul výborně,“ komentoval Cafourek

K večeru zahrál skvěle i amatér Šimon Zach, který v posledním flightu dne zahrál -3, což znamená dělenou 17. pozici.

Kromě Cafourka se Zachem může o cut reálně bojovat ještě dalších šest hráčů. V paru zahráli Daniel Suchan a Jiří Zuska (T70). Ondřej Lieser a Petr Dědek zapsali +1 (T89). Filip Mrůzek a Petr Gál pak +2 (T107). Ti už na vedoucího Švéda Oskara Lengdena ztrácí 10 ran. Další Češi by na cut museli v pátek zahrát výrazně pod par.

Jednadvacetiletý Šimon Zach si ve čtvrtek počínal sebevědomě a mezi profíky se rozhodně neztratil. Na první birdie kola úspěšně zaútočil už na dvojce. Na šestce přidal další. I když si na sedmičce připočetl jednu ránu, chuť útočit mu to nesebralo.

Následující čtyři jamky mu tam berdíky ještě nepadaly, ale na dvanáctce to přišlo. Tři birdie v řadě ho vystřelily do TOP 10. Na tříparové sedmnáctce pak sice skončil v bunkeru vpravo od greenu a nepřihrál si tak, aby mohl pomýšlet na záchranu, tu však mistrovsky zvládl na osmnáctce.

Na ní byl po drivu opět příliš napravo ve fairwayovém bunkeru. Druhou ranou trefil jeho hranu a míček se mu vrátil zpět pod nohy.

Nevadí, řekl si Zach a pokusil se o tu samou ránu, o níž si myslel, že ji předtím netrefil špatně, jen měl trochu smůly. Tentokrát se trefil parádně metr od praporku. Tenhle par měl velkou hodnotu.

„Byl zlatý. Byl by stejně, i kdybych nezahrál do té hrany. Nad tou zkaženou ránou jsem moc nepřemýšlel. Nebyl čas se tím zaobírat. Naopak jsem si řekl, že i když byl výsledek hrozný, zase tak špatná rána to nebyla. Zahrál jsem to akorát až příliš čistě, jinak směrově byla dobrá, ani kontakt nebyl špatný,“ popisoval Zach své problémy na osmnáctce.

„Řekl jsem si, že to zahraju úplně stejně, akorát si to chytnu trochu výš na holi a udělá to ty dvě nebo tři drážky, které to potřebuje. Vyšlo to, byla to dobrá rána,“ těšilo hráče, který má překvapivě z Čechů společně s Cafourkem nejblíže do TOP 10.

„Jsem v dobré pozici. Na cut jsem ještě nemyslel, spíš jsem se snažil zahrát co nejlepší skóre. Uvidíme, kde cut bude, teď si tím hlavu moc nelámu. Můžu to jít v klidu, navíc začínám v 9:30 ráno, což je můj nejoblíbenější tee time. Těším se,“ řekl po první rundě uvolněný Zach.

Aspoň v paru se ve čtvrtek udrželi ještě dva Češi. Pět birdie, ale i pět bogey zahrál Daniel Suchan. Další amatér Jiří Zuska začínal na druhé devítce, po které byl +2. „Ze začátku jsem byl lehce nervózní, takže úvodní devítka byla trošku slabší,“ komentoval úvod.

Dalších devět jamek ale zvládl skvěle. Zahrál na nich sice ještě jedno bogey, ale také dva berdíky a především eagle na pětiparové sedmičce. Nakonec byl spokojený tak napůl.

„Hrál jsem dobrý golf, ale špatně jsem odhadoval vzdálenosti, takže jsem byl občas dost krátký nebo naopak dlouhý. Přitom rány šly přímo na tyč, v tom jsem měl smůlu,“ hodnotil Zuska své první kolo.

V něm padly hned dvě esa. Na třináctce poslal hole in one Skot Jack Mcdonald. Na osmnáctce Angličan Liam Robinson. Získal za to hodinky Omega v hodnotě 135 000 korun od klenotnictví Dušák.

Výsledky českých hráčů

T6 Jan Cafourek -4
T17 Šimon Zach (a) -3
T70 Daniel Suchan, Jiří Zuska (a) oba par
T89 Ondřej Lieser, Petr Dědek jr. oba +1
T107 Filip Mrůzek, Petr Gál oba +2
T125 Aleš Kořínek, Lukáš Tintěra, Nicolas Schellong (a) všichni +3
T132 Roman Kumpošt (a) +4
T143 Matyáš Zapletal (a) +5

Foto: Ota Mrákota