24
Kvě

1. kolo: Na Kuňce myslí na cut 13 Čechů, zazářil amatér Zapletal

Tři Češi jsou po 1. kole D+D REAL Czech Challenge nad hranicí cutu. Z domácích hráčů to na Kunětické Hoře rozehráli nejlépe amatér Matyáš Zapletal, Jan Cafourek (oba -2) a Daniel Suchan (-1). Další Češi, včetně Stanislava Matuše a Filipa Mrůzka, musí o postup v pátek zabojovat.

Hranice cutu po prvním kole vykrystalizovala na skóre -1. Šanci zahrát si i o víkendu má po prvním kole hned 13 domácích hráčů. Je mezi nimi i Zapletal. Úplné překvapení to však není, neboť měl osmnáctiletý amatér na Kuňce dobře našlápnuto už před dvěma lety.

Tehdy to po kolech za 72 a 74 ještě nevyšlo, letos už to může být jinak. Zapletal to má směrem ke cutu rozjeté ještě lépe, když zahrál dvě bogey a čtyři birdie. Jedno z nich vysekl i na devítce, své poslední jamce dne.

„Základ byl, že jsem byl přesný z fairwaye, trefil jsem hodně greenů v regulaci. Pomohlo mi to v tom, že jsem nebyl moc pod tlakem. Ale především jsem se oproti předešlým rokům zpřesnil z týčka,“ komentoval Zapletal své zlepšení.

Ačkoliv dohrál v posledním čtvrtečním flightu, odmítl si stěžovat na greeny, jejichž kondice není letos kvůli dubnovým mrazům nejlepší a ke konci dne už s nimi řada hráčů bojovala.

„Trenér mi tu už v neděli jasně řekl, že to budou mít všichni stejné a dal mi do hlavy, že se nemám vztekat ani za jeden putt. Snažil jsem se to dodržet. Mnoho puttů jsme špatně přečetli a nespadly tam, ale šli jsme dál a nespekulovali nad tím,“ prozradil Zapletal.

Oproti předešlým rokům si věří, že již nabral dostatek zkušeností, aby si vysněný cut na Challenge Tour nenechal ujít: „Určitě budu chtít hrát stejně jako v prvním kole a nebudu nad tím nijak přemýšlet. Hra se nikdy nemění, budu se snažit skórovat úplně stejně.“

Postoupit druhý rok po sobě do víkendových kol má šanci Jan Cafourek. Stejně jako Zapletalovi mu patří dělené 29. místo za 70 ran. Mohlo být ještě lépe, ale atakovat TOP 10 mu neumožnil dabláč na závěrečné osmnáctce. I tak byl ale hráč Relmostu se startem do turnaje spokojený.

„To je golf, stačí jedna rána a celé se to trochu otočí. Ještě můžu být rád za double, smrdělo to,“ hodnotil s nadhledem svou poslední jamku, kde ztratil hned dvě rány. Věří si však, že o skvělý druhý cut ve dvou turnajích Challenge Tour v řadě ho to nepřipraví.

Zlepšení cítí i Daniel Suchan, třetí z Čechů nad dosavadní hranicí cutu. Za skóre -1 je hodně rád, zvlášť když ví, že jeho spoluhráč z flightu Filip Ráža mu ještě dvě rány zachránil. Nemohl totiž najít svůj míček, který poslal do jednoho z letos mimořádně nebezpečných roughů.

„Roughy jsou tu fakt těžké. To jsou opravdu heavy roughy, kde se to nedá najít. Měl jsem štěstí, že mi to tam Filip jednou našel a tím mi zachránil dvě rány, protože já to tam vůbec nemohl najít. To by byl dabláč,“ poděkoval Suchan svému spoluhráči.

Ve čtvrtek už pouze Aleš Kořínek nezapsal z Čechů plusové skóre. S parem za 72 ran byl po hrozivých úvodních sedmi jamkách za +4 spokojený. Pokud naváže na dalších 11 jamek, má velkou šanci bojovat i o víkendu.

Nadějně to mají rozjeté Stanislav Matuš, Filip Mrůzek a amatér Jiří Zuska. Všichni tři zahráli 73 (+1) a zvlášť od prvních dvou se čeká, že o možnost neskončit na domácím turnaji po dvou kolech tvrdě zabojují.

Bez šance nejsou zdaleka ani další amatér Šimon Zach, Ondřej Lieser a Petr Gál (všichni 74, +2), stejně jako Tadeáš Sedláček, amatér Jakub Bareš a Petr Dědek jun. (75, +3).

Průběžné pořadí turnaje naleznete zde.