2
Čvn

2. kolo: Na Kácově prošli cutem Lieser a Hejna, Pospíšilovi chyběla rána

Zahraješ pod par a postupuješ do víkendových kol. Nedokážeš to a končíš. Přesně to platilo na 11. ročníku D+D REAL Czech Challenge, která se letos hraje premiérově na Kácově. Místní hřiště hráče Challenge Tour pořádně prověřilo, když na dvojciferné záporné číslo se dostal pouze jihoafrický lídr Casey Jarvis. Z domácích hráčů pokořili par pouze Ondřej Lieser a Jan Hejna, oba o jedinou ránu a do víkendu tak jdou společně z děleného 48. místa.

Na cut přitom po čtvrtku mohlo pomýšlet hned deset českých hráčů, jenže v pátek se většině z nich nedařilo. Dopoledne vyhasly naděje pro trio Jakub Bareš, Aleš Kořínek a Václav Tichý, odpoledne pak neuspěli mimo jiné také Filip Mrůzek, Jan Cafourek nebo Matěj Bača.

Čest českých barev tak nakonec na turnaji drží profesionálové, kteří se v posledních měsících soustředí především na trénování. Jan Hejna na Černém Mostě a Ondřej Lieser na Zbraslavi. Prvně jmenovaný však ukázal, že se může poměřovat i s těmi nejlepšími profíky v Evropě, druhý pak připomněl, že golf stále umí.

„Dnes se přesně projevilo, že jsem osm měsíců nehrál soutěžní golf. Udělal jsem dvě chyby a jednu takovou, za kterou bych si nafackoval. Na 11 jsem si neuvědomil, že mi fouká do zad, zval jsem šestku a poslal ji přímo přes fairway do vody. A osmička na Forestu, ta mě tedy pěkně štve. Včera jsem zachránil s vodou par, dnes po trojputtu doble bogey. Umím to tam až druhou ranou,“ zhodnotil Lieser své problémy během druhého kola, které znamenaly ztrátu tří ran.

Ty si naštěstí vzal zpátky díky třem birdie, když dvě přišly v samém závěru na jamkách 16 a 17. „Dnes jsem to do greenu trefoval tisíckrát lépe, než včera. Možná milionkrát. Podmínky ale byly dnes výrazně těžší a kolo mi přišlo sakra těžké. A to jsem byl prakticky pořád na fairwayi,“ dodal Lieser k podmínkám, kterému páteční par stačil díky čtvrtečnímu kolu za mínus jedna na cut přesně na ránu.

„Dnes jsem se úplně necítil na greenech. Nedával jsem kratší putty, které bych dávat chtěl, a delší mi omdlévali kolem jamky. Ale nedělal jsem si problémy a ty dva nejdůležitější metráky ke konci kola jsem dal. Ale do greenu jsem hrál dnes skutečně skvěle,“ pochvaloval si Lieser klíčovou složku své páteční hry, která pro něho znamená další dvě kola.

O víkendu si na Kácově zahraje také Jan Hejna, pro kterého se jedná o teprve druhý turnaj na Challenge Tour v kariéře a první cut. „Od začátku kola jsem se cítil dobře. Před prvním kolem jsem byl asi nervóznější. Bylo to poklidné kolo, trefoval jsem greeny, připravoval si šance, ale… Tady jsou greeny ve skvělé kondici, ale dát delší putt je strašně těžké. Vždy jsou to hodně nahrávané putty, nic rovného,“ potvrdil Hejna.

V klíčovou chvíli se tak „rozhodl“ poslat míček do jamky rovnou z fairwaye. To když v polovině kola na osmnáctce trefil hole out do eaglu a vrátil se do paru, když do konce kola své skóre ještě o ránu vylepšil. „Měl jsem to 82 metrů proti větru a můj zkušený kedík Filip Ráža mi poradil, abych zahrál plnou wedge za tyč a nechal míček vrátit. A stalo se,“ popsal svou klíčovou ránu 27letý český profesionál (celý rozhovor zde).

Blízko cutu měl na Kácově také Michal Pospíšil. Po 1. kole byl v tom druhém dvakrát dvě rány pod par, ale vždy se do paru vrátil dabláčem. „Dneska jsem byl na hřišti úplně všude. Furt to bylo něco a nakonec z toho byly dva dabláče. Dřel jsem, bojoval jsem, ale nestačilo to. Mrzí mě to, ale popravdě si na skóre nemůžu moc stěžovat. Dneska to prostě nebylo dobré,“ zhodnotil Pospíšil své druhé, a zároveň poslední kolo v turnaji.

První místo drží v polovině turnaje stejně jako po první rundě Jihoafričan Casey Jarvis, který má po kolech za 66 a 67 ran se skóre -11 náskok tří ran na čtveřici hráčů na druhé příčce. Mezi nimi je mimo jiné bývalý šampion D+D REAL Czech Masters Andrea Pavan.

Průběžné pořadí turnaje naleznete zde.