3
Čvn

3. kolo: Na Czech Challenge vede šampion Czech Masters. Čechům se v sobotu na Kácově nedařilo

Po triumfu na D+D REAL Czech Masters v roce 2018 má nyní Andrea Pavan blízko k vítězství také na D+D REAL Czech Challenge. Italský golfový profesionál má po třech kolech se skóre -15 náskok tří ran na druhého Ceseye Jarvise. Ondřej Lieser s Janem Hejnou, jediní dva Češi, kteří prošli na Kácově cutem, ve třetím kole par nepokořili.

Problémy pro oba dva české profesionály začaly v sobotu na těžké třetí jamce, kde bylo velmi obtížné udržet míček na greenu. To se nepodařilo ani Lieserovi, který up and down nezachránil a zapsal první bogey dne. Další dvě přišla na jamkách 6 a 7 a po úvodní devítce tak byl bývalý šampion celé Challenge Tour tři nad.

Druhá devítka už byla v Lieserově podání výrazně lepší. Vyvaroval se chyb v poli, ale bohužel se celý den trápil na greenech, na kterých si připisoval jeden dvojputt za druhým. Jednu z mála výjimek předvedl na tříparu třináctky, kde si připsal jediné birdie dne a do klubovny tak přinesl 74 ran (+2).

Celkově si pohoršil na skóre plus jedna a dělenou 53. příčku.

„Dneska jsem tady hrál naprosto nejlépe, ale bohužel jsem zahrál 35 puttů. A s tím se hraje strašně těžko pod par. Hlavně se během kola ničím nechytnete. Chyba znamená bogey, jinak je to par. A celkově jsem asi nejvíce překvapený z toho, že mi nefunguje právě puttování,“ řekl po dohrání Lieser, který se na turnaji objevil po dlouhých osmi měsících.

Právě dlouhá pauza, zapříčiněná tím, že se nejlepší český profesionál posledních let rozhodl život trénováním, se na jeho formě na greenech podle všeho podepsala: „Je to znát. Hlavně se na greenech pořád točím v začarovaném kruhu. Pull, push, miss read… Furt dokola a ono to tam pořád nepadá. Na druhé devítce jsem hrál v poli takřka perfektní golf, ale šel jsem ji jednu pod. Těžký.“

Stejně jako u Liesera začaly sobotní problémy na trojce pro Hejnu, který sice druhou ranou přestřelil green, ale následný chip přehrál a míček mu sjel z greenu do míst, kde jinak končí většina krátkých ran do greenu, tedy pod ním vlevo. Následoval tak další chip, dva putty a dabláč byl na světě.

„S tou rychlostí tady na Challenge Tour je to určitě jeden z nejtěžších a nejpředvídatelnějších greenů, jaký jsem kdy hrál. Člověk si říká, že když je už nahoře a chipuje, tak má vyhráno, ale jamka mu ukáže, že ne,“ popsal Hejna jamkoviště třetí jamky, které v sobotu zatápělo prakticky celému startovnímu poli.

Hned na další jamce navíc učící profesionál z Černého Mostu ztratil další ránu a aby toho nebylo málo, druhý dabláč dne přišel hned na pětce. Těžký start a ztráta pěti ran na třech jamkách však Hejnu nezlomily. Ten se ještě s první devítkou rozloučil dvěma berdíky a druhou devítku došel v paru. Po výsledku 75 ran (+3) si pohoršil na celkově plus dvě a dělenou 58. pozici.

„Na začátku mě trochu bolela záda, začínal jsem pod prášky a trochu mě to provázelo celé kolo. Bál jsem se pořádně švihnout, a to, jak jsem trefoval v předešlých dvou dnech greeny, tak dnes jich moc nenapočítám. Byly to spíše záchrany, celkově spíše nervózní kolo,“ přiznal Hejna, který ale byl po zásluze spokojený s tím, jak se vyrovnal se zbytkem kola po nepříjemném začátku: „Jsem rád, že jsem se z toho oklepal. Když to zrovna tady člověku nejde, tak si umí na každé jamce představit to nejhorší.“

Na nejhorší nedošlo a Jan Hejna si tak i nadále může vychutnávat zatím životní golfový týden: „Je to pro mě splněný sen. Je skvělé si tu vůbec zahrát a ještě navíc projít cutem je super. Člověk si to musí užívat, i když to se mi dnes na těch úvodních jamkách nedařilo. Pak jsem si ale uvědomil, kde jsem, a už to bylo zase dobré. Užil jsem si to.“

Velká vítězství i na DP World Tour už za sebou naopak má Andrea Pavan, který před pěti lety triumfoval na Albatrossu a o rok později na německém BMW International Open. Poté ale jeho kariéra uvadala, až se vrátil o úroveň níže na Challenge Tour. Nyní ale má šanci se přiblížit návratu zpět do první ligy vítězstvím na Kácově.

Po famózním třetím kole za 65 ran (-7) je sympatický Ital s celkovým skóre -15 ve vedení, o tři rány před druhým hráčem nejen turnaje, ale i pořadí Road to Mallorca Caseyem Jarvisem z JAR. O další ránu zpět je na třetím místě Švéd Adam Blomme. Finálové kolo je na Kácově na programu v neděli.

Průběžné pořadí turnaje naleznete zde.