30
Kvě

I české turnaje Challenge Tour pomáhají na výsluní golfovým hvězdám

Dva dny zbývají do zahájení turnaje Challenge Tour na Kácově. Jedenáctý ročník D+D REAL Czech Challenge bude pokračovat v tradici trvající od roku 1992, kdy se profesionální turnaj druhé nejvyšší evropské ligy odehrál na českém území vůbec poprvé.

Před 31 lety si v Mariánských Lázních převzal trofej a šek v hodnotě 8212 eur Lucien Tinkler, Australan, pro kterého bylo vítězství na Playboy Charity Challenge prvním a zároveň také posledním na Challenge Tour.

Turnaje se tehdy zúčastnilo 56 hráčů a jedinou “českou” stopu na něm zanechal Alex Čejka, český rodák hájící barvy Německa. Bez povšimnutí nelze nechat ani to, že hned premiérový ročník nabídl v závěru drama, když Tinkler o svém titulu rozhodl až v play-off nad budoucím rydercupovým kapitánem Paulem McGinleyem.

Pod názvem Corfin Charity Challenge se turnaj uskutečnil i následujícím rok, opět v Mariánských Lázních a na startu tentokrát nechybělo ani deset českých hráčů, z nichž se nejlépe umístil na děleném 85. místě Jiří Zavázal se skóre +8.

V roce 1995 přišla změna dějiště a o rok později i historicky první cut českého hráče, který na KB Golf Challenge na Karlštejně zajistil Jiří Janda. Po kolech 72, 70, 70 a 79 skončil na celkovém 54. místě ze 126 hráčů.

Na témže turnaji si následující rok své šesté vítězství na Challenge Tour připsal již zmíněný Alex Čejka, bohužel ani jeden ze 13 startujících Čechů se do finálových dnů nepodíval.

Rok 1998 se pak na deset let stal tím posledním…

Premiéru zažila v roce 2008 liberecká Ypsilonka, když se na Ypsilon Golf Challenge by Alex Cejka představilo 19 českých hráčů. Turnaj byl předvojem novodobé éry turnajů druhé nejvyšší evropské ligy pořádané na našem území, cut ale tehdy zůstal všemi Čechy nepokořen a nastala také další pořadatelská pauza, tentokrát na čtyři roky.

Za vítězným Seve Bensonem z Anglie se na děleném druhém místě umístili Rafa Cabrera Bello a Branden Grace, dnes již známá jména světového golfu, kdy se oba pyšní účastmi na majorech. Grace pak také dokonce devíti vítězstvími na DP World Tour a loni premiérovým triumfem na LIV Golf, Cabrera Bello pak účastí na Ryder Cupu v roce 2016 a čtyřmi tituly z nejvyšší evropské golfové série.

Novodobou éru turnajů Challenge Tour v Česku odstartovala D+D REAL Czech Challenge v roce 2012 a druhá nejvyšší evropská série se na českém území usadila natrvalo, když pouze covidový rok 2020 byl výjimkou.

V letech 2012 až 2018, 2021 a 2022 hostila turnaj Kunětická Hora. V roce 2019 se turnaj pod stejným jménem přesunul na brněnskou Kaskádu, letos se bude hrát poprvé na Kácově. Na Kunětickou Horu v průběhu let zavítali hráči jako Brooks Koepka, Andrea Pavan, Tyrrell Hatton a mnoho dalších, dnes již významných osobností evropského i světového golfu. První zmiňovaný zde dokonce stále drží se svými 62 ranami z roku 2013 rekord hřiště.

O čtyři roky později přibyl v Česku další turnaj Challenge Tour. Pod názvem Prague Golf Challenge jej hostila mezi lety 2017 až 2019 pražská Zbraslav, odkud se v roce 2021 přesunul na hřiště nedaleko Brna pod názvem Kaskáda Golf Challenge. Na ten se diváci mohou těšit také letos, jen hned dva týdny po Kácově, tedy od 15. do 18. června.

Toto všechno byly turnaje, kterých se zúčastnili budoucí hráči PGA Tour, budoucí kapitáni v Ryder Cupu a samozřejmě také nadějní čeští golfisté. Tyto turnaje tak dávají našim předním hráčům možnost se každoročně poměřit s minimálně evropskou špičkou a načerpat zkušenosti a inspiraci do dalších let kariéry.

Lucien Tinkler dnes hraje turnaje pořádané PGA Tour of Australia, Brooks Koepka v květnu vyhrál svůj pátý major a Tyrrell Hatton se zabydlel na okruhu PGA Tour. Asi jen málokdo v roce 1992 tušil, jaké hvězdy se na českou půdu pořádáním Challenge Tour dostaví.

Česká republika navíc na Challenge Tour díky Ondřeji Lieserovi svého vítěze již má, ovšem na našem území zůstává maximem dělené 10. místo Stanislava Matuše z roku 2018. Zda bude tento milník překonán a do kácovského rybníka skočí Čech, se dozvíme již v neděli.