4
Čvn

Italská jízda na Challenge Tour pokračuje, na Kácově vyhrál Pavan. Lieser se loučil skvělým kolem

V minulém týdnu byl šampionem Matteo Manassero, v tomto Andrea Pavan. Ne, nebavíme se o DP World Tour, ale o druhé evropské lize Challenge Tour, což jen dokazuje, o jak kvalitní soutěž se jedná. Její poslední podnik se konal v Panorama Golf Resortu na Kácově, kde po dramatickém finiši triumfoval na 11. ročníku D+D REAL Czech Challenge vítěz Czech Masters z roku 2018 Andrea Pavan. Nejlepší Čech na turnaji Ondřej Lieser se loučil skvělým kolem za 69 ran (-3) a s celkovým skóre -2 obsadil dělenou 40. příčku.

Pavan vstupoval do finálového kola s náskokem tří ran, po nervózním nedělním startu kola ale o něj brzy přišel a díval se na záda teprve 19letého Jihoafričana Caseye Jarvise. Ten na úvodních pěti jamkách zahrál dvě birdie, zatímco 34letý Ital zapsal berdíka jediného, ale navíc dvě bogey a dabláče na pětce.

Ve zbytku kola už ale hrály zkušenosti pro něho.

Jarvis se přibrzdil dabláčem na tříparové sedmičce, na který ale zareagoval sérií birdie-eagle-birdie, a jelikož zahrál další birdie na dvanáctce, dostal se už na skóre -17. Na to ale dosáhl díky pěti berdíkům na sedmi jamkách (6, 7, 9, 11, 12) také Pavan, a jelikož přidal ještě jedno na třináctce, šel do finiše v o ránu lepší pozici on.

Rozhodnutí přišlo na předposlední jamce, na které Jarvis ztratil ránu a dodal Pavanovi klid do posledních úderů. Zkušenějšímu Italovi už stačilo hrát pouze par a i přes Jarvisovo birdie na závěrečné osmnáctce to byl on, kdo mohl po poslední puttu se svými italskými krajany slavit.

Pro Pavana se sice jedná už o páté vítězství na okruhu, ale ty předešlé přišly shodně po dvou v letech 2011 a 2013. Poté se dostal na tehdy European Tour, na které si připsal dvě vítězství. Kromě triumfu na Albatrossu vyhrál ještě o rok později na BMW International Open.

Následoval ale výsledkový i herní sešup a nyní se dere zpátky nahoru skrze Challenge Tour. Díky vítězství na Kácově se svému snu o návratu na DP World Tour znovu přiblíží.

Z českých hráčů byli o víkendu ve hře pouze Ondřej Lieser a Jan Hejna. Aktuálně dva učící profesionálové, kteří si na Panoramu pouze odskočili mezi lekcemi. Lieser stále díky své kategorii za vítězství v celé sérii v roce 2020, Hejna díky sponzorské pozvánce od Next Reality.

Lépe vyšel závěr turnaje Lieserovi, který si sice v sobotu o dvě rány pohoršil, ale v neděli vystřihl parádní rundu za 69 rab (-3). Začal sice bogey na nevyzpytatelné trojce, ale to bylo jeho jediné zaváhání dne, ve zbytku kola už psal pouze pary a také čtyři birdie na jamkách 4, 8, 9 a 18.

„Nepamatuji si, kdy naposledy jsem trefoval míč tak, jako tady. Má hra byla skutečně výborná, ale bohužel jsem všechno nechal na greenech. Dnes jsem dal jeden třímetrový putt na čtyřce Forestu, ale i se sedmnácti greeny v regulaci jsem z toho víc nedostal,“ mrzelo po dohrání jinak spokojeného 31letého Liesera.

Ten přitom nevěděl, čím jeho trápení na greenech bylo způsobené. Dost možná osmiměsíční herní pauzou, kdy chyběly hodiny a hodiny strávené tréninkem puttování. „Nejhorší je, že si myslím, že to byly i docela dobré putty, ale prostě mi to tam nepadalo, jako ostatním klukům. Greeny totiž byly skvělé, stejně jako celé hřiště. Kloubouk dolů před lidmi tady na Kácově, jaké pro nás připravili hřiště. Takže greeny to nebylo, zbývám jako důvod jenom já.“

Sedmadvacetiletý Hejna, pro kterého se jednalo o teprve druhý turnaj Challenge Tour v kariéře, už o víkendu nedokázal udržet nastavené tempo a po sobotních 75 ranách (+3) a neděleních 82 úderech (+10) obsadil s celkovým skóre +14 samostatnou 64. pozici.

„Dneska už mi došly síly, spíše ty fyzické. Nejsem zvyklý chodit čtyři dny v kuse, speciálně na tomto hřišti. Ono se to sčítá, brzké starty, tlak, bolest zad… Vše se sečetlo a dnešní kolo už nešlo podle představ,“ zhodnotil svou závěrečnou rundu na turnaj Hejna.

I přes to si ale nedělním výsledkem nenechal pokazit náladu z jinak skvělého týdne: „Určitě jsem velmi spokojený s tím, co se mi tady povedlo. Je to trochu hořký konec, ale ve velkém měřítku věcí je to pro mě obrovský úspěch. Jsou to i další zkušenosti, ale tím, že jinak své dny netrávím trénováním sebe, ale ostatních lidí, tak se ukázaly mezery, které ve své hře oproti ostatním hráčům tady na okruhu mám.“

Konečné pořadí turnaje naleznete zde.