12
Říj

Rozhovory s vybranými českými hráči po 2.kole

Přečtěte si, co řekli vybraní čeští hráči po 2. kole turnaje D+D REAL Czech Challenge Open 2012.
ONDŘEJ LIESER -7 (68, 69)

Ondro, zahrál jsi znovu skvělý výsledek – jaké to bylo dnes?
Rozdíl byl ten, že jsem dnes nezahrál socket. Takže určité zlepšení tam bylo, i když to dvakrát znovu málem socket byl. Ale jinak jsem hrál dnes opravdu klidný golf. Trefoval jsem ferveje, trefoval jsem greeny a jak jsem říkal včera – v prvním kole jsem si vybral příděl puttů až do konce sezóny – takže tam ty putty dnes příliš nepadaly. Ale na druhou stranu jsem si říkal – včera jsi toho proměnil tolik, že dnes nemůžeš čekat, že ti to tam bude padat stejně. Navíc mi greeny připadaly trochu pomalejší než včera – hodně puttů totiž těsně před jamkou ujíždělo. Takže putty jsem nehrál špatně, ale řada mi jich jen tak objela jamku.

To rozhodně nebyl případ na poslední jamce, kde se ti podařila taková „zmrzlina“ a bylo z toho birdie.
Ano. Tam jsem si říkal – přidám mu trochu víc, protože nemá kam zahnout. Byl to takový dvojitý break – nejdříve lehce doleva a potom doprava. Ještě půl metru před jamkou byl u levé hrany a viděl jsem, že točí do jamky. Tak jsem se začal pomalu radovat, ale míček najednou prudce začal točit doprava a jen taktak, že obtočil hranu jamky a zapadnul do ní. To byl však putt, který jsem hrál už naprosto bez stresu. Po ráně do greenu jsem si totiž oddechnul – tentokrát to bylo kolo bez socketu.

Jak prožíváš atmosféru turnaje – hraješ na svém domácím hřišti, před domácími diváky, kteří i přes tu zimu přišli a povzbuzovali tě.
Já si to strašně užívám a moc jim děkuju, že se mnou vůbec jdou. Nějak jsem se k nim sice na hřišti nehlásil, protože jsem se nechtěl nechat rozptylovat. Věděl jsem, že tam jsou. Občas jsem prohodil nějaký ten vtípek, ale jinak jsem se soustředil na hru. Ale opravdu jim strašně děkuju, že tady se mnou byli v té zimě.

Ve flightu to však nevypadalo, že byste se příliš bavili jeden s druhým. Soustředil ses především na sebe?
Je pravda, že jsme se s klukama ve flightu příliš nebavili. Nebyl na to ani nějaký prostor, protože Matt (Ford) nebyl nejrychlejší. Od začátku jsme byli časově pozadu a rozhodčí nás dali na stopky. Takže to bylo hodně nepříjemné. Ale jinak to bylo fajn. Peter Uihlein je bývalá amatérská světová jednička, vyhrál US Amateur a hrál už na mnoha profesionálních turnajích. S ním to bylo super. Hlavně jsem rád, že jsem se nenechal strnout tím, že mě na drajvech přestřeloval o 30 metrů. Já jsem si hrál ten svůj golf.

Jsi nejlepší z českých hráčů. Cítíš teď před víkendovými koly nějakou nervozitu nebo naopak uvolnění, že sis splnil cíl – postoupit cutem?
Spíš to uvolnění. Já jsem říkal celou dobu – pro mě je cíl cut a cokoliv nad to je bonus. Teď v cutu jsem a chci si ty následující dvě kola užít. Chci zahrát dobrý výsledek a možná se přiblížit někam k Top 5 nebo Top 3. Ale budu si hrát svůj golf – a když to bude padat, tak to bude fajn, a když ne, tak ne.

Jak velká záležitost to pro tebe je – hrát první turnaj v profesionálních barvách na domácím hřišti a před kamarády a známými?
Jako amatér jsem hrál dvakrát evropskou Tour a jednou Challenge a ani jednou jsem neprošel cutem. Teď konečně po tom přestupu k profesionálům se mi to povedlo. Připravoval jsem se na to opravdu poctivě dva nebo tři měsíce. A teď si to všechno užívám. Mám z toho dobrý pocit – před sebou mám možnost posunout se někam dál a kdoví – možná je to turnaj, který může změnit moji kariéru.

A jak se ti líbí turnaj po organizační stránce?
Fantastický. Slyším ze všech stran jen slova chvály a musím se k tomu přidat také. Není si nač stěžovat. Hřiště je výborně připraveno, organizace turnaje běží jako na drátkách,… já jsem moc spokojen. Jsem rád, že promotér turnaje Petr Dědek dotáhl svůj sen do konce a my tady na „kuňce“ můžeme takovýto turnaj hrát.

 

MARTIN PŘÍHODA -2 (69, 73)

Martine, jak náročný byl dnešní den oproti tomu včerejšímu?
Na druhé devítce se nám dost rozfoukal vítr a bylo to o hodně těžší. Takže to bylo velmi nepříjemné, ale museli jsme se s tím vypořádat.

Jaká byla pohoda ve flightu se Šimonem Zachem a skotským Scottem Henrym?
Bylo to super. Dobrá pohoda je vždy důležitá ke kvalitnímu výkonu – a tu jsme na hřišti měli nejenom dnes.

Včera si zahrál skvěle a dnes to bylo o něco horší. Co bylo tím zásadním rozdílem mezi oběma dny?
Hrál jsem stejný golf jako včera… akorát s tím rozdílem, že dnes na druhé devítce jsem udělal pár hloupých chyb. Netrefil jsem green a následně si ani dobře nepřihrál. Takže to byl nejspíš ten zásadní rozdíl.

Jak vnímáš atmosféru turnaje – je to tady jiné oproti jiným turnajům, které jsi letos hrál?
Tak když to porovnám s ostatními turnaji na Challenge Tour, které jsem měl možnost hrát, tak tady se člověk musí cítit lépe. Hraje totiž doma, v Čechách – takže je to určitě mnohem lepší.

Máš pocit, že hra na domácí půdě ti zvedla sebevědomí nebo že tě víc povzbudila?
Určitě. Člověk zná toto prostředí, lidi, hřiště – takže by se dalo říci, že je to velká výhoda hrát před domácím publikem.

Je to už podruhé, co jsi prošel cutem na Challenge Tour – minule to bylo v Rusku. Jaký máš nyní cíl do víkendových kol?
Budu se snažit hrát stále to, co jsem hrál doposud. Zkusím zahrát co nejlepší výsledek a takovým mým cílem by bylo umístit se mezi nejlepšími 20 hráči.

 

MAREK NOVÝ +1 (71, 74)

Marku, jen krůček chyběl k tomu, abys prošel cutem. Jsi hodně zklamaný?
Ano. Jsem dost zklamaný, protože jsem hrál velmi dobře. Nedělal jsem žádné chyby – snad jen ty dvě na prvních dvou jamkách dnes. Trefoval jsem hodně greenů v regulaci, ale bohužel jsem žádné nabízené šance nedokázal opravdu využít. Dnes jsem dokonce zahrál trojputt. Pro mě je tato situace velmi frustrující – hrajete dobře, ale neskórujete. Číslo vypadá, jako že to nejde, ale já jsem měl ze své hry velmi dobrý pocit – jen proměnit alespoň část z oněch šancí.

Co se dá dělat v takovéto situaci, když to tam prostě nepadá?
To opravdu nevím. Mělo by se čekat na to až se to zlomí, ale když už jste mimo cut a víte to, tak je to velmi frustrující. Chcete to zlomit, ale ono to stále nejde a nejde. Je to taková bezmoc. Kdybych věděl, co se s tím má dělat, tak to udělám!

Takže trpělivost ti na hřišti nechyběla..
Trpělivost jsem měl včera dost velkou – bez bogey a jedno birdie ze sedmnácti šancí. To hovoří za sebe. Byl jsem na sebe hrdý, že jsem vydržel a nezačal hrát agresivněji, protože pak většinou přichází chyby. No a dnes to bylo prakticky to samé – akorát jsem udělal dvě chyby.

Jaká byla podle tebe atmosféra na turnaji?
Myslím si, že to bylo výborné. Dokonce se i do té zimy vydali nějací diváci a tak to bylo moc příjemné. Atmosféra na turnaji je skvělá – všichni hráči to kvitují s povděkem. Mně se to tady moc líbilo – hřiště i organizace turnaje… prostě všechno tak, jak má být na kvalitním turnaji. Chtěl bych taky poděkovat sponzorům za to, že pro nás takovouto skvělou záležitost připravili.

Od příštího roku budeš i ty stálým hráčem na Challenge Tour. Jak se na to těšíš – tady si mohl otestovat své příští soupeře.
Těším se moc. Co se týče jednotlivých ran, tak tam mezi sebou a ostatními nevidím žádný rozdíl. Dnes mi sice výsledkově trochu utekli, ale jinak to o ničem dalším není. Snad možná hra kolem greenů a na nich – ta je u těchto profesionálů opravdu na velmi dobré úrovni. Jejich úspěšnost proměňování puttů ze tří metrů a blíže je fakt slušná.

Co tě teď čeká v nejbližší budoucnosti?
Teď volno – asi týden. Pak mám v plánu odjet trénovat do Španělska a připravit se na Q-School. Tam bych měl být 14 dní.

 

LUKÁŠ TINTĚRA +5 (75, 74)

Lukáši – jsi letos jediným českým hráčem na Challenge Tour. Znamenalo to pro tebe extra motivaci nebo bylo svazující hrát před domácím publikem?
Svazující to vůbec nebylo – naopak byla to extra motivace. Mám kategorii 12 a letos jsem odehrál asi 5 nebo 6 turnajů na Challenge Tour. V každém z těch turnajů jsem se snažil dosáhnout dobrého výsledku, abych postoupil cutem a připsal si nějaké umístění do Money listu. To je důležité k tomu, abych mohl hrát i další rok. Možná, že právě to je ta chyba – až moc jsem si přál uspět a moje hra vždy na něčem klopýtla. Například včera jsem zahrál 9 na šestnácté jamce – to se nesmí stát. Ale to je občas důsledek toho přílišného chtění.

Kolik českých hráčů má podle tebe šanci v této konkurenci?
Nechci říkat nějaké konkrétní číslo, ale vidíme tady pár velmi dobrých výsledků od našich golfistů. Včera po prvním kole tady mezi námi byla taková euforie – uvědomujeme si, že máme na to bojovat s konkurencí na Challenge Tour. Myslím si, že ještě uvidíme pár zajímavých výkonů a já klukům budu držet palce.

Můžeš srovnávat jednotlivé turnaje tak nám řekni, jak se ti líbil turnaj D+D REAL Czech Challenge Open?
Celkově působí turnaj velmi dobře… profesionálně zorganizovaný. Nechci říkat, že je to tady skvělé, jen abych se zavděčil sponzorům. Ale opravdu si myslím, že odvedli fantastickou práci. A co jsem slyšel od ostatních hráčů – tak ti tento turnaj považují za nesmírně zdařilý. Myslím, že celý turnaj výtečně reprezentuje Českou republiku. Jsem moc vděčný sponzorům, že se Challenge Tour hraje právě v Čechách.