13
Říj

Sen splněný do roka a do dne

Postava Petra Dědka, promotéra turnaje D+D REAL Czech Challenge Open 2012, je nepřehlédnutelná. Vyzařuje z ní klid a pohoda – přesně tak, jak to má na golfu rád. „Svůj“ turnaj si užívá plnými doušky. A náročná role promotéra turnaje mu ani na okamžik nebere úsměv z tváře. Dalo by se říci, že je to nejšťastnější muž premiérového ročníku turnaje ze série European Challenge Tour. S trochou nadsázky by se dalo říci, že je osou, kolem které se celý turnaj točí. Jeho sen, který si vysnil – se mu do roka a do dne splnil.

Takže jsme se rozhodli Petra Dědka trochu vyzpovídat…
Prozraďte nám prosím, co Vás přivedlo k myšlence uspořádat v Čechách turnaj v rámci European Challenge Tour?
To rozhodnutí přišlo vlastně před rokem a dnem. Jedna z mých společností dlouho sponzorovala vrchlabský hokej, ale začali do toho velmi silně mluvit i politici a ozývaly se kritické hlasy – prostě ze všech těchto příčin to přestalo být zajímavé. Takže jsem to po sedmi letech ukončil a nastartoval éru golfu. Chtěl bych nastartovat nějaký dlouhodobý golfový projekt, který funguje v zahraničí a já bych rád, aby společnost D+D Real vydržela jako sponzor turnaje další desítky let. Chtěl bych jméno společnosti spojit s golfem, protože to považuji za mnohem čistší prostředí než třeba fotbal a hokej. A v neposlední řadě rád podporuji sport a kulturu – dělám to více než deset let. Mám heslo „nesníš tři řízky a nemůžeš jezdit dvěma auty“ – takže se snažím pomoci dobré věci. Já sám golf hraji, můj syn také a tak chci tímto turnajem podpořit rozvoj golfu v České republice.

Jak probíhala komunikace se zástupci European Challenge Tour – byla domluva bezproblémová?
Zcela upřímně – dnešní doba je ekonomicky velmi těžká. Na každém kroku je cítit krize a sport přichází o řadu svých sponzorů. European Challenge Tour tedy byla moc ráda, že se objevil někdo nový, kdo chce do golfu dát nějaké peníze. Velice rychle jsme se tedy domluvili a celé jednání bylo velmi korektní a věcné. Obě strany šly totiž za stejným cílem – a tak zbývalo jen doladit pár drobností a hlavně termín turnaje.

Právě ohledně termínu turnaje se vede řada diskuzí – přeci jenom to na české poměry není v nejteplejším období. Plánujete v tomto ohledu pro příští rok nějakou změnu?
Vzhledem k tomu, že jsme začali o termínu turnaje vyjednávat na jaře letošního roku, tak už si nebylo možno příliš vybírat. Turnajový kalendář European Challenge Tour je hotov většinou v prosinci předcházejícího roku – a tak jsme museli najít nějaký kompromis. A tak se zrodil tento termín. Nicméně v následujícím roce se turnaj bude hrát v červnu a teď doladíme pouze to, jestli to bude v prvním nebo posledním týdnu.

Jednou ze stěžejních akcí v rámci turnaje – s ohledem na sponzory a partnery – je Pro-Am. Jak se tento turnaj vydařil?
Musím říct, že právě Pro-Am patřil k nejnáročnějším aktivitám v rámci turnaje. V jeden den sem totiž přijelo na osmdesát manažerů, sponzorů a přátel – a pro ně jsme chtěli vytvořit opravdu pohodovou soutěž. Měl jsem z toho velkou radost, protože řada z nich za mnou večer přišla a děkovala za nádherný zážitek. Vydařilo se počasí, hřiště bylo výborně připraveno – a to jsou vždy základy úspěchu. Profesionálové, se kterými mí obchodní partneři a sponzoři hráli, byli velmi pozorní a všichni si společnou hru moc užili a už se těší na další ročník.

Jak jste Vy sám spokojen s průběhem turnaje?
Už jsem zmínil, že dobré počasí je základem úspěchu. A to jsme díkybohu měli úžasné. Měli jsme mnoho kritiků, že ten turnaj je určen jen pro zahraniční hráče. Ale ukázalo se, že to tak není. Historicky poprvé se čtyři čeští hráči probojovali cutem do finálových kol a mají šanci na velmi výrazný úspěch. Já doufám, že to přiláká další lidi do golfu a především mladé hráče, kteří vidí, že mají možnost se prosadit na evropské úrovni. A to je důležitá zpráva z tohoto turnaje.

Dalším vitálním prvkem dobrého turnaje je spolupráce s hřištěm – jak se Vám jedná se zdejším resortem?
Myslím si, že to je naprosto dokonalá spolupráce. Michal Voigts – hlavní greenkeeper – je zde každý den od brzkého rána do pozdního večera a společně se svým týmem lidí připravují skutečně dokonalé podmínky pro evropské hráče. Jsem moc rád, že jsme se dohodli právě s tímto resortem na pořádání takovéto prestižní akce. Já osobně mám zdejší hřiště moc rád, je atraktivní a zamilovali si ho i tito přední profesionálové. Doufám, že se domluvíme i na dalších ročnících, protože jak se říká „vítězná sestava se nemění“.

Určitě jste mluvil s řadou hráčů – jak ti hodnotí tento turnaj?
Musím říct, že od nich mám jen samé kladné ohlasy. Pro většinu hráčů je to taková každo-týdenní rutina a proto je příjemné slyšet, že turnaj D+D REAL Czech Challenge Open 2012 je výrazně nad standardem ostatních klání na této sérii. A všichni svorně tvrdí, že se v příštím roce velmi rádi vrátí.

Na závěr už mám jen jedinou otázku – jaké to je být v roli golfového promotéra?
Je to pro mne nová role, ale na druhou stranu není nijak zvlášť rozdílná od toho, co jsem již dělal dřív. Pro mě je golf koníček. Hraji ho já i celá moje rodina. Je to pro mne únik od každodenních obchodních záležitostí. A role golfového promotéra je z tohoto pohledu velmi příjemná. Já si to užívám.

Takže Váš sen se naplnil?
Ano – to, co jsme naplánovali se do roka a do dne splnilo. Navíc je to velmi příjemný pocit, když se celá akce vydařila. Takže řeknu sám za sebe – jsem spokojen.

Díky za rozhovor.